Shotokan je najbolj razširjen in priljubljen stil karateja na svetu, ki ga je razvil Gichin Funakoshi, znan kot oče modernega karateja. Shotokan karate je značilen po svojih močnih, ostrih in pravokotnih tehnikah, ki zahtevajo čvrste, dolge in stabilne položaje. Shotokan je tudi eden od štirih glavnih stilov karateja, ki so priznani kot olimpijski šport.
Osnovne tehnike shotokan karateja se delijo na pet skupin: borilni položaji (dachi), bloki (uke), sunki s pestjo (tsuki), udarci z roko (uchi) in brce (geri). Vsaka skupina ima več podvrst tehnik, ki se razlikujejo po cilju, smeri, delu telesa in načinu izvedbe. Tehnike se lahko izvajajo na različne višine, odvisno od cilja in situacije. Ločimo tri osnovne višine: nizko (gedan), srednjo (chudan) in visoko (jodan). Nizke tehnike so namenjene za udarjanje v spodnji del telesa, kot so kolena, meča, gležnji ali stopala. Srednje so namenjene za udarjanje v srednji del telesa, kot so trebuh, solarni pleksus, rebra ali prsni koš. Visoke so namenjene za udarjanje v glavo ali vrat. Osnovne tehnike se lahko izvajajo posamično ali v kombinaciji, v različnih načinih in stopnjah moči, hitrosti in koncentracije.
Borilni položaji ali stavi (dachi)
Borilni položaji so drže ali t.i. stavi, ki jih zavzamemo za izvajanje tehnik karateja. Položaji omogočajo stabilnost, ravnotežje, gibljivost in moč. Poznamo več vrst položajev, ki se razlikujejo po širini, globini, kotu in razporeditvi nog. Nekateri najbolj osnovni in uporabni položaji so:
- Sprednji položaj (zenkutsu dachi): je najbolj pogost položaj v shotokan karateju, ki se uporablja za napadalne in obrambne tehnike. V tem položaju je sprednja noga pokrčena, zadnja noga pa je iztegnjena in obrnjena rahlo navzven. Teža je porazdeljena 70% na sprednjo nogo in 30% na zadnjo nogo. Sprednji položaj omogoča hitro premikanje naprej in nazaj, ter močne sunke in udarce s sprednjo roko.
- Zadnji položaj (kokutsu dachi): je obraten sprednjemu položaju, ki se uporablja za obrambne in protinapadalne tehnike. V tem položaju je zadnja noga pokrčena in obrnjena navzven, zadnje stopalo je pod kotom 90° glede na sprednje stopalo, sprednja noga pa je rahlo pokrčena in usmerjena v smeri nasprotnika. Teža je porazdeljena 70% na zadnjo nogo in 30% na sprednjo nogo. Zadnji položaj omogoča hitro premikanje levo in desno, ter močne bloke in udarce z zadnjo roko.
- Jahalni položaj (kiba dachi): je širok in nizek položaj, ki se uporablja za krepitev nog in bokov, ter za izvajanje bočnih tehnik. V tem položaju sta obe nogi pokrčeni pod kotom 90°, stopala pa so vzporedna in obrnjena naprej. Teža je enakomerno porazdeljena na obe nogi. Jahalni položaj omogoča stabilnost, moč in vzdržljivost.
Bloki (uke)
Bloki so načini pariranja, ali preprečevanja napadalčevih udarcev z varovalnim gibom. Bloki se lahko izvajajo z rokami ali nogami, ter z različnimi deli telesa. Bloki so pomemben del samoobrambe, saj omogočajo zaščito vitalnih delov telesa, ter ustvarjanje priložnosti za protinapad. Nekateri najbolj osnovni in uporabni bloki so:
- Visoki blok (age uke): je blok, ki ščiti glavo pred udarci od zgoraj. V tem bloku je roka dvignjena nad glavo, podlaket pa je pokrčena za 45°. Dlan je obrnjena navzven, pest pa je nad čelom. Visoki blok se izvaja z notranjo rotacijo rame, ki poveča moč in hitrost bloka.
- Nizki blok (gedan barai): je blok, ki ščiti spodnji del telesa pred udarci od spodaj. V tem bloku je roka spuščena pred telo, podlaket pa je pokrčena za 45°. Dlan je obrnjena navznoter, pest pa je nad kolenom. Nizki blok se izvaja z zunanjo rotacijo rame, ki poveča obseg in učinkovitost bloka.
- Zunanji srednji blok (soto uke): je blok, ki ščiti srednji del telesa pred udarci od znotraj. V tem bloku je roka pred telesom, podlaket pa je pod kotom 90°. Dlan je obrnjena navznoter, pest pa je v višini ramena. Zunanji srednji blok se izvaja z gibanjem roke od zunaj navznoter, ki preusmeri napadalčevo roko pred telesom.
- Notranji srednji blok (ude uke): je blok, ki ščiti srednji del telesa pred udarci od zunaj. V tem bloku je roka premaknjena stran od telesa. Podlaket je pod kotom 90°. Pest je obrnjena navznoter in je v višini ramena. Notranji srednji blok se izvaja z gibanjem roke od znotraj navzven, ki odbije napadalčevo roko stran od telesa.
Udarci s pestjo (tsuki)
Udarci s pestjo so udarci s prvima dvema členkoma (seiken). So najbolj osnovni in pogosti napadalni udarci v karateju, ki se lahko izvajajo z različnimi smermi, razdaljami in hitrostmi. Sunki s pestjo so namenjeni za zadajanje močnih in natančnih udarcev v vitalne točke telesa. Nekateri najbolj osnovni in uporabni sunki s pestjo so:
- Direktni udarec naprej (choku tsuki): je udarec, kjer so noge postavljene v širini ramen, kolena so nekoliko pokrčena, teža pa je enakomerno porazdeljena na obe nogi. V tem sunku je roka iztegnjena naprej, pest pa je obrnjena navzdol. Choku tsuki je običajno usmerjen v sredino telesa ali obraz nasprotnika, odvisno od situacije. Direktni udarec naprej je hiter, močan in preprost za izvedbo.
- Udarec naprej z izkorakom iste noge (oi tsuki): je udarec, ki se izvaja z isto roko in nogo v sprednjem položaju, pri čemer se naredi izkorak naprej. V tem sunku je roka iztegnjena naprej, pest pa je obrnjena navzdol. Udarec naprej z izkorakom iste noge je močan, globok in presenetljiv.
- Udarec naprej z izkorakom nasprotne noge (gyaku tsuki): je udarec, ki se izvaja z nasprotno roko in nogo v sprednjem položaju, pri čemer se naredi izkorak naprej. V tem sunku je roka iztegnjena naprej, pest pa je obrnjena navzdol. Udarec naprej z izkorakom nasprotne noge je močan, dolg in prodoren.
- Udarec s prvo roko (kizami tsuki): je udarec, ki se izvaja z isto roko in nogo v sprednjem položaju, brez izkoraka. V tem sunku je roka iztegnjena naprej, pest pa je obrnjena navzdol. Udarec s prvo roko je hiter, kratek in motilen.
- Udarec z “zadnjo pestjo” (uraken): je udarec, ki se izvaja z zunanjo stranjo pesti. V tem sunku roka zamahne v loku, zunanja stran pesti pa je usmerjena v cilj. Cilj je običajno stran glave, senca ali brada. Udarec z “zadnjo pestjo” je krožen, oster in boleč.
Udarci z roko (uchi)
To so udarci s katerim koli delom roke. Udarci z roko so raznoliki in učinkoviti napadalni udarci v karateju, ki se lahko izvajajo z različnimi deli roke, smermi, koti in hitrostmi. Udarci z roko so namenjeni zadajanju močnih in natančnih udarcev v vitalne točke telesa. Nekateri najbolj osnovni in uporabni udarci z roko so:
- Udarec s komolcem (empi uchi): je udarec, ki se izvaja s konico komolca. V tem udarcu je roka pokrčena, komolec pa je usmerjen v cilj. Cilj je običajno glava, vrat, rebra ali solarni pleksus. Udarec s komolcem je kratek, močan in uničujoč.
- Medvedja šapa (kumade uchi): je udarec, ki se izvaja s prsti, ki so stisnjeni skupaj in rahlo upognjeni. V tem udarcu je roka zamahnjena v loku, prsti pa so usmerjeni v cilj. Cilj je običajno grlo, oči, nos ali uho. Medvedja šapa je krožna, ostra in nevarna.
- Rob dlani (shuto uchi): je udarec, ki se izvaja z robom dlani, ki je lahko obrnjen navzdol ali navzgor. V tem udarcu je roka zamahnjena v loku, rob dlani pa je usmerjen v cilj. Cilj je običajno stran glave, vrat, rebra ali solarni pleksus. Udarec je krožen, širok in močan.
- Roka kopje (nukite uchi): je udarec, ki se izvaja s prsti, ki so stisnjeni skupaj in iztegnjeni. V tem udarcu je roka iztegnjena naprej, prsti pa so usmerjeni v cilj. Cilj je običajno trebuh, solarni pleksus ali grlo. Roka kopje je pravokoten, dolg in globok.
Brce (geri)
Brce so udarci z nogo. Brce so raznoliki in učinkoviti napadalni udarci v karateju, ki se lahko izvajajo z različnimi deli noge, smermi, koti in hitrostmi. Namenjene so za zadajanje močnih in natančnih udarcev v vitalne točke telesa. Nekateri najbolj osnovne in uporabne brce v shotokan karate stilu so:
- Mae geri (napad na sprednji del): To je osnovni front kick, pri katerem karateist dvigne nogo in udari nasprotnika s konico stopala v predel pleksusa.
- Mawashi geri (krožni udarec): Karateist izvaja rotacijski udarec, pri čemer stopalo potuje v krožnem gibanju, običajno vstran ali navzgor in udari nasprotnika z nartom ali s prsti. Ta udarec se lahko izvede na različne načine, na primer mawashi geri chudan (srednji nivo), jodan (visoki nivo) ali gedan (nizek nivo).
- Ura mawashi geri (obrnjen krožni udarec): je specifičen krožni udarec, kjer se izvede rotacijski gib, s katerim dvignemo nogo v krožnem gibanju in udarimo nasprotnika s podplatom ali peto v glavo ali vrat. Ura mawashi geri zahteva dobro koordinacijo telesa, ravnotežje in moč v bočnih mišicah ter se lahko uporabi kot učinkovito orodje za presenetljiv napad na nasprotnika.
- Yoko geri (bočni udarec): Ta udarec vključuje bočno dvigovanje noge, pri čemer lahko karateist cilja na različne dele telesa nasprotnika, kot so glava (jodan yokogeri), trup (chudan yokogeri) ali noga (gedan yokogeri). Udarec je zelo prodoren in močan in lahko ustavi napadalca v naletu.
- Ushiro geri (udarec iz obrata): To je udarec iz obrata z nogo nazaj, ki ga karateist izvede, z obratom telesa in iztegom noge proti nasprotniku. Udarjamo s peto ali robom stopala. Uporablja se za obrambo ali za presenečenje nasprotnika.
To so nekatere najpomembnejše in najpogostejše osnovne tehnike shotokan karateja, ki jih mora obvladati vsak karateist, ne glede na raven znanja. Seveda obstajajo še druge tehnike, ki so bolj napredne, kompleksne in raznolike, ki jih lahko odkrijete in se jih naučite s prakso in študijem.
Karate je bogata in globoka borilna veščina, ki nudi neskončne možnosti za učenje in izboljšanje. Vabimo vas, da se pridružite Karate klubu Nestor, kjer lahko pod vodstvom izkušenih in predanih trenerjev in inštruktorjev nadgradite svoje znanje, izboljšate svoje tehnične veščine ter postanete del naše karate skupnosti. Pridružite se nam v raziskovanju sveta karateja in doseganju novih višin v vašem osebnem razvoju.
Avtor: Uroš Golič