Karate je borilna veščina, ki izvira iz Okinave, Japonske. Beseda karate dobesedno pomeni “prazna roka” in se nanaša na tehniko boja brez orožja. Karate je več kot le šport, je način življenja in človeške rasti. Karateisti se učijo ne le fizičnih spretnosti, ampak tudi duhovnih vrednot, kot so spoštovanje, disciplina, čast in samokontrola.
Črni pas: simbol spretnosti, znanja in predanosti
Črni pas je najvišja stopnja, ki jo je mogoče doseči v karateju, in je simbol spretnosti, znanja in predanosti treningu. Črni pas ni cilj, ampak začetek resničnega spoznavanja veščine. Črni pas pomeni, da je karateist osvojil osnove ali kihon (stave, udarce in blokade z rokami in nogami), gibanje po določenih vzorcih ali kate (simulirana borba proti imaginarnim nasprotnikom) in nadzorovano borbo ali kumite (sparing s partnerjem). Črni pas pomeni tudi, da je karateist razvil svojo osebnost in značaj ter se drži kodeksa karateja ali dojo kun (pet načel karateja: iskrenost, trud, spoštovanje, samoodpoved in neustrašnost).
Da bi pridobil črni pas, mora karateist opraviti izpit pred komisijo strokovnjakov, ki ocenjujejo njegovo tehnično izvedbo, teoretično znanje in duhovno držo. Izpit za črni pas je zahteven in naporen ter zahteva dolgoletno pripravo in vadbo. Izpit za črni pas ni samo preizkus fizične moči, ampak tudi mentalne vzdržljivosti in volje.
Mojstrske stopnje: pot do popolnosti
V karateju se uporablja sistem zaporednih stopenj in pasov. Pri šolskih pasovih se po navadi začne s polaganjem za najnižji 10. KYU (nekje 9. ali 8.) in do najvišjega 1. KYU, ko postane karateist mojstrski kandidat. Ko karateist doseže črni pas, postane mojster ali DAN. DAN pomeni v japonščini mojstrski naziv in se ne prevaja ali sklanja v drugih jezikih. Mojstrske stopnje so od 1. do 10. DAN in označujejo stopnjo napredka in izpopolnjevanja v karateju. Mojstrske stopnje niso samo merilo tehnične spretnosti, ampak tudi merilo duhovne modrosti in prispevka k razvoju karateja.
Mojstrske stopnje se podeljujejo na podlagi izpitov ali priznanj. Izpiti za mojstrske stopnje v karateju se običajno opravljajo v okviru priznanih karate organizacij in združenj, ki nadzorujejo karate v določenem geografskem območju. Vsaka organizacija lahko ima svoje specifične zahteve za izpite in postopke, vendar so splošni standardi in smernice običajno podobni. Priznanja za mojstrske stopnje so posebna odlikovanja, ki jih podeljujejo visoki mojstri ali organizacije karateistom, ki so se izkazali s svojim delom in dosežki v karateju.
Posamezne mojstrske DAN stopnje v karateju, ki jih priznava Svetovna karate zveza (WKF) 1
- DAN: Shodan (初段) je prva mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo karateisti po opravljenem izpitu pred komisijo po vsaj treh letih vadbe in dopolnjeni starosti vsaj 15 let. To pomeni, da je karateist osvojil osnove tehnične izvedbe, teoretičnega znanja in duhovne drže.
- DAN: Nidan (弐段/二段) je druga mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo karateisti po vsaj dveh letih vadbe na stopnji 1. DAN in dopolnjeni starosti vsaj 17 let. To pomeni, da je karateist nadgradil svoje tehnične veščine, znanje in duhovnost ter se začel ukvarjati s poučevanjem drugih.
- DAN: Sandan (参段/三段) je tretja mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo karateisti po vsaj treh letih vadbe na stopnji 2. DAN in dopolnjeni starosti vsaj 20 let. To pomeni, da je karateist dosegel visoko raven tehnične spretnosti, znanja in duhovnosti ter se uveljavil kot učitelj in vodja drugih.
- DAN: Yondan (四段) je četrta mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo karateisti po vsaj štirih letih vadbe na stopnji 3. DAN in dopolnjeni starosti vsaj 24 let. To pomeni, da je karateist razvil svojo lastno tehnično stilistiko, znanstveno razumevanje in filozofsko globino ter se posvetil raziskovanju in razvoju karateja.
- DAN: Godan (五段) je peta mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo karateisti po vsaj petih letih vadbe na stopnji 4. DAN in dopolnjeni starosti vsaj 29 let. To pomeni, da je karateist dosegel mojstrstvo v tehnični izvedbi, znanju in duhovnosti ter se udeležuje mednarodnih dogodkov in aktivnosti v karateju.
- DAN: Rokudan (六段) je šesta mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo karateisti po vsaj šestih letih vadbe na stopnji 5. DAN in dopolnjeni starosti vsaj 35 let. To pomeni, da je karateist postal avtoriteta v tehničnem in duhovnem smislu ter je priznan kot eden od vodilnih strokovnjakov in učiteljev v karateju.
- DAN: Nanadan (七段) je sedma mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo karateisti po vsaj sedmih letih vadbe na stopnji 6. DAN in dopolnjeni starosti vsaj 42 let. To pomeni, da je karateist postal legenda v tehničnem in duhovnem smislu ter je spoštovan kot eden od največjih mojstrov in učiteljev v karateju.
- DAN: Hachidan (八段) je osma mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo karateisti po vsaj osmih letih vadbe na stopnji 7. DAN in dopolnjeni starosti vsaj 50 let. Za pridobitev 8. DAN ni potreben izpit, ampak se podeljuje na podlagi priporočila višjih mojstrov in zaslug za razvoj karateja. Karateisti na tej stopnji morajo biti legende v svoji zvrsti karateja in imeti velik vpliv na svetovno karate sceno.
- DAN: Kudan (九段) je deveta mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo le redki karateisti. Za pridobitev stopnje 9. DAN ni potreben izpit, ampak se podeljuje na podlagi priporočila višjih mojstrov in zaslug za razvoj karateja. Karateisti na tej stopnji morajo biti mojstri vseh aspektov karateja in imeti globoko razumevanje filozofije in duhovnosti.
- DAN: Judan (十段) je deseta in najvišja mojstrska stopnja v karateju, ki jo lahko dosežejo le največji mojstri. Za pridobitev stopnje 10. DAN ni potreben izpit, ampak se podeljuje na podlagi priporočila višjih mojstrov in zaslug za razvoj karateja. Karateisti na tej stopnji so živi simboli karateja in njegove tradicije ter imajo popolno harmonijo telesa, uma in duha.
Vse nacionalne zveze WKF imajo pooblastilo, da zahtevajo diplome WKF za DAN stopnje do vključno 7. DAN, pod pogojem, da kandidat izpolni zahteve glede starosti in časovnih intervalov od zadnjega ocenjevanja, določene v pravilih WKF. Za vse stopnje nad tem je odgovorna nacionalna zveza, da podeli višje DAN stopnje za dosežke na nacionalni ravni, vendar te stopnje niso homologirane s strani WKF. V izjemnih primerih lahko WKF EC samoiniciativno podeli DAN stopnjo nad 7. DAN za izjemne prispevke k mednarodnemu karateju in WKF, vendar WKF po pravilu ne podeljuje WKF DAN stopenj nad 7. DAN na podlagi priporočil ali prošenj nacionalnih zvez ali posameznikov.
Biti mojster karateja je več kot le doseči visok rang in pridobiti naziv. To je stanje duha, ki zahteva dolgoletno predanost, trdo delo ter globoko razumevanje in spoštovanje te izjemne borilne veščine. Mojster karateja je zavezan samodisciplini, spoštovanju, vztrajnosti in skromnosti. Odlikuje ga globoko znanje, tehnična izpopolnjenost in sposobnost poučevanja ter vodenja drugih. Biti mojster karateja pomeni biti vzor drugim in hkrati nenehno iskati izboljšave tako v sebi kot v karateju. To je pot, na kateri se trudimo doseči popolnost, vendar se nikoli ne prenehamo učiti, saj se zavedamo, da je resnično mojstrstvo nenehen proces rasti in razvoja.
1 – WKF Dan Grade Regulation
Avtor: Uroš Golič